SOLIDWORKSSOLIDWORKS 3B TASARIMSOLIDWORKS İPUÇLARI

SOLIDWORKS Toolbox Elemanlarını Parçaya Çevirme

2.3KViews

Önceki iki yazımızda SOLIDWORKS Toolbox elemanlarının detaylarını nasıl düzenleyebileceğimizi görmüştük. Şimdi sıra Toolbox elemanlarını normal SOLIDWORKS Parçalarına Çevirme yolunu görmeye geldi.

Herkesin sıkça yaptığı hatalardan birisi toolbox elemanlarını farklı kaydedip projelerinde kullanmak. Evet farklı kaydedip istediğimiz lokasyonda düzenlediğimiz toolbox elemanlarını depolayabilir, hatta bunlardan bir kütüphane yaparak kendi SOLIDWORKS Toolbox klasörünüzü bile oluşturabilirsiniz. Ama burda dikkat etmemiz gereken detay, ilk videoda da bahsettiğimiz gibi SOLIDWORKS Toolbox ayarlarından varsayılan arama konumunu kaldırmanız gerekmektedir. Konuyla alakalı yazımız;

SOLIDWORKS Toolbox Elemanları Kayıp yada Farklı mı Geliyor?

Bu yazımızda bu farklı kaydettiğimiz ve normal parça olduğunu zannettiğimiz parçaları gerçekten SOLIDWORKS Parçalarına Çevirme işlemini göreceğiz.

Öncelikle bilmemiz gerekenler;

Yukardaki simgelerden görüldüğü üzere Toolbox elemanlarının simgelerinde cıvata sembolü var, onları dönüştürdüğümüzde bildiğimiz SOLIDWORKS parça simgesine dönüşemekteler.

Şimdi Bunu Nasıl Yapacağız Peki!

C:\Program Files\SOLIDWORKS Corp\SOLIDWORKS\Toolbox\data utilities

Kullanacağımız uygulama “sldsetdocprop” onu açacağız.

“Add Directories” veya “Add Files”  kısmından çevirmek istediğimiz dosyaları seçebilir yada dosyaların bulunduğu klasörü ekleyerek bütün dosyaları ekleyebilirsiniz. Bundan sonra 2 adımda dosyaları parta çevireceğiz.

  1. “Property State: No” seçeneğini işaretleyin.
  2. “Update Status” tuşuna basarak dosyaları parçaya çevirin.

Dikkat bu yazımızdaki gibi SOLIDWORKS Toolbox ayarlarından “Varsayılan Konum” seçeneğini kaldırın. Yoksa tekrar açtığınızda dosyalar hala Toolbox elemanı gibi gözükeceklerdir.

Artık dosyalarınız normal SOLIDWORKS parçalarına döndüler, kendi kütüphanenizde bozulma riski olmadan kullanabilirsiniz.

Gelin Bunu Birde Videoda Görerek İşimizi Kolaylaştıralım.

 

 

Özhan KESİKBAŞ
YazarÖzhan KESİKBAŞ
Yazılım Teknik Müdürü
SOLIDWORKS Expert & PDM Administrator

Bir cevap yazın

LinksLinks2