3DEXPERIENCEGenel

SOLIDWORKS PDM / Manage ve ENOVIAWORKS Karşılaştırması

597Views

Bildiğiniz üzere SOLIDWORKS müşterileri için yeni bir bulut tabanlı veri yönetimi çözümü olan ENOVIAworks’ü kısa bir süre önce piyasaya sundu. Artık SOLIDWORKS verilerimizi yönetecek iki farklı veri yönetimi çözümü bulunuyor: SOLIDWORKS PDM/Manage ve ENOVIAWORKS

Sizlerde bu iki çözüm arasındaki farkları merak etmektesiniz. Bu iki Dassault Systemes çözümü arasındaki temel fark; SOLIDWORKS PDM/Manage şirket için yüksek düzeyde yapılandırılabilir bir çözüm, ENOVIAWORKS’ün ise anahtar teslim bulut tabanlı bir çözüm olmasıdır.

İşletmeniz için hangi çözümün doğru olduğuna karar vermenize yardımcı olmak için bu iki çözümü hızlıca karşılaştıralım:

Şirket İçi Çözüm : SOLIDWORKS PDM / Manage

Mevcut SOLIDWORKS PDM ve SOLIDWORKS Manage çözümleri, kendi verilerini yönetmek isteyen işletmeler için iyi bir seçimdir. SOLIDWORKS PDM, ekibinizin sürüm kontrolü veya model dosyalarını kaybetme endişesi olmadan ürün tasarımları üzerinde çalışması için kolay bir yol sağlar. CAD modellerini ve tüm destekleyici elektronik belgelerinizi, aramakta ve işlemlerin tekrarlanmasında harcanan zamanı ortadan kaldırmakla beraber dosya sürümlerini izleyen ve iş akışları ile bunları yönetmenizi sağlayan bir merkezi havuzda depolayabilirsiniz.

SOLIDWORKS Manage, müşterilere bir dizi gelişmiş veri yönetimi aracı sağlayan bir SOLIDWORKS PDM Professional yükseltmesidir. SOLIDWORKS Manage, dosya yönetimi özellikleri ve SOLIDWORKS PDM Professional’ın kullanım kolaylığı üzerine inşa edilirken güçlü proje, süreç ve öğe yönetimi yetenekleri de ekler. Kritik ürün geliştirme kararları, proje ilerlemesini, kaynak tahsisini ve kalite performansını izlemeye yardımcı olan etkileşimli gösterge tabloları ve raporlarla basitleştirilmiştir.

Avantajlar:

 • Mevcut bilgi işlem personeli ile kendi altyapınızı yönetebilirsiniz.
 • Sistem, belirli şirket süreçleriniz etrafında tasarlanabilir.
 • Yüksek derecede yapılandırılabilirlik ve özelleştirme sağlanabilir.
 • SOLIDWORKS Manage, proje, süreç ve öğe yönetimi yeteneklerini içerir.

Dezavantajlar:

 • Verilerinizi depolamak için sunucu donanımı satın almanız ve bunu firma içinde konumlandırmanız gerekir.
 • Sistem bakımı ve yönetimi için bir bilgi işlem personeline ihtiyaç vardır.
 • SOLIDWORKS’ün yeni sürümleri yayınlandığında sistemi yükseltmeniz gerekebilir.
 • Kullanıcılar için web erişimi vardır, ancak sistem gerçek bir bulut tabanlı çözüm değildir.

Bulut Tabanlı Çözüm : ENOVIAWORKS

ENOVIAWORKS, bulut üzerinde tasarım, mühendislik ve iş hizmetleri sizlere sunuyor. ENOVIAWORKS, 3DEXPERIENCE platformunda çalışır ve geniş çözüm ve uygulama portföyü ile esneklik, yetenek ve ölçeklenebilirlik sağlıyor. Her büyüklükteki işletmenin, ürün geliştirmenin tüm aşamalarını (planlama, geliştirme ve yayınlama) daha düşük altyapı maliyetleri ve daha az bilgi işlem ek yükü ile bulut üzerinde sorunsuz bir şekilde yönetmesine olanak tanıyor. ENOVIAWORKS çözümleri dijital süreklilik sağlıyor ve ekip üyelerine herhangi bir yerden, herhangi bir zamanda ve herhangi bir cihazda işbirliği yapma yetkisi veriyor.,

Avantajlar:

 • ENOVIAWORKS, şirketlerin hızlı bir şekilde gelişmiş bir PDM sistemi kullanmaya başlamasını sağlayan anahtar teslim bir çözümdür.
 • Donanım satın almaya veya yazılım yüklemeye gerek yoktur.
 • Sistem bakımı ve yükseltme için bilgi işlem  personeline bağımlılığınız yoktur.
 • Temel yaşam döngüsü yönetimi, ürün reçetesi yönetimi, proje yönetimi ve değişiklik yönetimini içerir.
 • Sadece bir web tarayıcısı ile kullanılabilir.

Dezavantajlar:

 • SOLIDWORKS PDM / Manage kadar konfigüre edilemez.
 • SOLIDWORKS PDM / Manage ile karşılaştırıldığında daha az işlev ve yetenek mevcuttur.
 • ENOVIAworks tarafından yönetilen en iyi uygulamalarla sınırlıdır.

Özet Olarak;

PDM ile yeni başlıyorsanız ve yapılandırması ve uygulaması kolay anahtar teslimi bulut tabanlı bir sistem istiyorsanız, ENOVIAWORKS sizin için en iyi seçimdir.

İşletmeniz tamamen kendi başınıza yönetmek istediğiniz daha yapılandırılabilir bir sistem istiyorsa, bir SOLIDWORKS PDM / Manage çözümü öneriyoruz.

Umut Ata
YazarUmut Ata
SOLIDWORKS Teknik Destek ve Eğitim Sorumlusu
SOLIDWORKS Expert & PDM Administrator

Bir cevap yazın

LinksLinks2