SOLIDWORKSSOLIDWORKS PDM

SOLIDWORKS PDM Arama – Sık Kullanılanlara Ekleme/Kaldırma

1.59KViews

SOLIDWORKS PDM Arama

SOLIDWORKS PDM Arama seçeneği ile kasanızda bulunan dosyaları istediğiniz gibi filtreleyerek sonuçlarınıza ulaşabilirsiniz. PDM Kasanızda arama yapmak için isterseniz size tüm özellikleriyle sunulan “Eksiksiz Arama” kartını kullanabilir ya da kendinize özel olarak bir arama kartı tasarlayabilirsiniz.

Arama aracına ve Arama kartlarına  SOLIDWORKS içinden yada Windows Gezginini kullanarak erişebilirsiniz.

SOLIDWORKS PDM Arama penceresi açıldığında filtreleme özelliği kullanabileceğimiz birkaç araç bizleri karşılıyor. Eksiksiz Arama kartındaki bu seçenekleri teker teker inceleyecek olursak;

  • Ad ve Konum seçeneğinde; dosyanın aranacak dosya yolunu belirleyebilir, dosya adını ve dosya tanımında anahtar kelimeler kullanarak aramalar yapabilirsiniz.

  • Kartlar seçeneğinde; PDM kasanızda sizlerin kendi isteğinize göre oluşturduğunuz dosya kartını kullanabilirsiniz. Kartlardaki bilgi girilebilir bölümlerde anahtar kelimeler kullanarak o özelliğe sahip parçalar arasında aramalar yapabilirsiniz.

  • Değişkenler seçeneğinde, PDM kasamızda oluşturduğumuz değişken değerlerini kullanarak o değişken değerine eşitlik, içerme ve büyüklük durumlarına göre aramalar gerçekleştirebilirsiniz.

  • Kasaya gönderen/Kasadan alan seçeneğinde hangi dosyaların kasada gönderildiğini, hangi dosyaların kasadan alındığını görebilir, aynı zamanda herhangi bir kullanıcı için bu aramaları filtreleyebilirsiniz.

  • Sürüm Verileri seçeneğinde; dosyaların sürümlerinin yorumları arasında anahtar kelime arayabilir, belirli bir kullanıcının oluşturduğu sürümleri görebilir ve bu aramaları belirli tarihler ile sınırlayabilirsiniz.

  • İş Akışı seçeneğinde; kasamızda bulunan iş akışlarındaki durumlara sahip dosyalar arasında aramalar yapabilirsiniz. Bu aramalarınızı belirli bir kullanıcı ve tarih ile filtreleyebilirsiniz.

  • Etiket seçeneğinde; dosyaların sahip olduğu etiketler arasında arama yapabilir bunları kullanıcı ve tarihler olarak filtreleyebilirsiniz.

  • Tarihçe seçeneğinde; dosyanın önceden yapılan işlemleri, durumları, kullanıcıları ve revizyonları gibi tarihsel içerikleri arasında arama yapabilirsiniz.

  • İçerik seçeneğinde; dosyaların özel özellikleri ve içerikleri arasında anahtar kelimeler kullanarak aramalar yapabilirsiniz.

Örnek bir aramayı beraber yapalm;

İlk olarak montajımızda kullanacağımız bir pine ihtiyacımız var.  Bunun için öncelikle Ad ve Konum seçeneğini kullanarak tanımında “pin” olan bir parça arıyoruz.  Karşımıza 8 adet dosya çıkıyor. Karşımıza çıkan sonuçlarda ekstra olarak Kartlar seçeneğini kullanarak SOLIDWORKS Parça  kartımızdaki malzeme değişkenine “4340” bilgisi arıyoruz ve karşımıza tam da istediğimiz gibi tanımında “pin” ismi geçen ve “4340” malzeme bilgisine sahip bir dosya çıkıyor.

Şimdi ise sürekli arama yapmaya ihtiyaç duyduğumuz seçenekleri Sık Kullanılanlara kaydetme kısmını inceleyelim.

Sürekli arama ihtiyacı duyduğumuz parametreleri tekrar girmek yerine sık kullanılanlara kaydedebilirsiniz. Bunun için arama yaptığınız pencerenin sağında bulunan yıldız simgesinin yanındaki oka tıklıyoruz ve Sık Kullanılanlara Ekle seçeneğini seçiyoruz.

Karşımıza çıkan pencereden Sık Kullanılan ismini belirleyip hangi kullanıcıların ve grupların bu kısayolu kullanmasını istiyorsanız seçiminizi yapabilirsiniz.

Eklediğimiz sık Kullanılan seçeneğine tekrar penceremizin sağ üst kısmındaki yıldız simgesini açarak ulaşabilirsiniz. İstediğimiz kadar sık kullanılan ekleyerek aramalarımızı hızlı ve kolayca yapabilirsiniz.

Eklediğimiz sık kullanılan seçeneklerini ise yönetmek için ise; arama penceresindeki araçlardan büyüteç simgesinin altındaki oku açıyoruz ve Araç Ara penceresine ulaşıyoruz. Bu pencereden bilgisayarınızdaki kasaların sık kullanılan aramalarınızı görüntülebilir ve silebilirsiniz.

Sizlerde SOLIDWORKS PDM’in arama araçlarını kullanarak bulmak istediğiniz dosyalara klasörler arasında kaybolmadan kolayca ulaşabilir ve çalışmalarınıza hız katabilirsiniz.

SOLIDWORKS Hakkında diğer ipucu yazılarımıza ulaşmak için lütfen tıklayınız.

 

Umut Ata
YazarUmut Ata
SOLIDWORKS Teknik Destek ve Eğitim Sorumlusu
SOLIDWORKS Expert & PDM Administrator

Bir cevap yazın

LinksLinks2