SOLIDWORKSSOLIDWORKS İPUÇLARI

SOLIDWORKS Montajda Filtreleme Özelliği

1.43KViews

SOLIDWORKS Montajda Filtreleme Özelliği Bunu montajımızı açtığımızda Tasarım ağacının en üstünde bulunan filtre simgesini kullanarak gerçekleştiriyoruz. Filtre simgesinin yanındaki ufak oka tıkladığımızda karşımıza filtreleme ile ilgili 3 seçenek bizleri karşılıyor.

Bu özelliklerden öncelikle “Grafik Görünümünü Filtrele” özelliğini inceleyeceğiz. Filtreleme barının yanında bulunan bölüme aradığımız parça için bir anahtar kelime yazdığımızda o girdiye sahip bilgiler içeren bileşenler tasarım ağacında listelenecektir. Fakat bu özellik kapalı olduğunda montajımız normal görünmeye devam eder. Filtre özelliğini açtığımızda ise aşağıdaki görseldeki gibi o girdiye sahip bileşenler haricindekiler gizlenecek ve sizde istediğiniz parçayı daha rahat bir şekilde görüntüleyebileceksiniz.

Bir diğer özellik olarak ise “Özel Özelliklerde Ara” seçeneği aktif yaptığımızda parçamızın özel özelliklerinde bulunan bilgiler içinde aramalar yapabiliriz. Parçanın malzemesini özel özellik olarak atandığınızda filtreleme yapabilirsiniz.  Örnek montajımızda “1060 Alaşım” malzemesi kullanılan parçaları bulmak istediğimizde filtreleme barına özel özelliği belirten değeri yazdığımızda aşağıdaki görseldeki gibi sonuçları tasarım ağacında görebiliyoruz.

Son olarak filtreleme özelliklerimizden “Gizli/Pasifleştirilmilş Bileşenleri Filtrele” özelliği ile tasarım ağacındaki pasifleştirilmiş bileşenleri gizleyebilirsiniz.

SOLIDWORKS Montajda Filtreleme Özelliği  kullanarak montajınızdaki bileşenleri çalışma alanınızda kolaylıkla filtreleyebilir ve aradığınız parçalara daha hızlı erişebilirsiniz.

Bu özelliği SOLIDWORKS Yardım portalında incelemek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

http://help.solidworks.com/2018/turkish/SolidWorks/sldworks/t_filtering_featuremanager_assemblies.htm?id=fd2db661e85e4193881e782df77cd9ea#Pg0

Konu hakkındaki ipucu videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Daha Fazlası İpucu İçin Tıklayınız;

Umut Ata
YazarUmut Ata
SOLIDWORKS Teknik Destek ve Eğitim Sorumlusu
SOLIDWORKS Expert & PDM Administrator

Bir cevap yazın

LinksLinks2