SOLIDWORKSSOLIDWORKS İPUÇLARI

SOLIDWORKS Çizim Kısayolları

1.68KViews

SOLIDWORKS Çizim Kısayolları ile çalışma arayüzünde daha hızlı ve rahat çalışabilmemiz için sizlere birkaç ipucundan bahsedeceğiz.

İlk olarak çizim açtığımızda komutlara bizi daha da yakınlaştıran “Fare Hareketleri” kısayolundan bahsedeceğiz. Komut yöneticisine gitmeden sadece faremizin sağ tuşuna basılı tutarak kısayollarımızı görebiliyoruz.

İstersek de fare hareketlerimizi kişiselleştirip kendi istediğimiz komutları istenilen sayıda ekleyip farklı ortamlarda kullanacağımız komutları belirleyebiliyoruz. Bunun için Seçenekler > Kişiselleştir sekmesine tıklıyoruz. Açılan pencereden komut sayımızı seçebilir, istediğimiz komutları Fare Hareketleri Klavuzu penceresine sürükleyerek istediğimiz ortamlarda istenilen komutlara erişim sağlayabilirsiniz.

Çizim objelerimizi kullanırken objelerimizin uzunluğunu görebiliyoruz. SHIFT tuşuna basılı tutarak objelerimizin uzunluklarının belirli mesafelerde ilerlemesini sağlayarak ölçülendirme konusunda daha rahat çalışmalar yapabilirsiniz.

Çizim ortamında çizim araçlarımızı kullanırken otomatik ilişki yakalama işimizi bir hayli kolaylaştırır. Fakat bazı durumlarda istenmeyen ilişkilerin verilmesi kaçınılmaz olabilir. Ayarlardan bunu kapatıp açmak yerine artık CTRL tuşuna basılı tutarak çizim araçlarımızı kullanırken otomatik ilişkilendirmeleri kapatabilirsiniz.  Böylelikle objeler arasında daha rahat çalışma yapabilirsiniz.

Son olarak iki daire arasındaki maksimum, minimum ve orta ölçülendirmeleriniz için köşe yakalamanıza veya yardımcı çizgiler oluşturmanıza gerek kalmadan SHIFT tuşuna basılı tutarak yapabilirsiniz.

Öğrendiğimiz bu kısayollar ile çizim ortamında daha esnek ve rahat çalışmalar yapabilir, fazla objeler kullanmadan istenilen işlemlere daha hızlı şekilde ulaşıp  gerçekleştirebilirsiniz.

Size zaman kazandıracak diğer klavye kısayolları için bu linkten faydalanabilirsiniz.

http://help.solidworks.com/2016/turkish/solidworks/sldworks/c_time_saving_keyboard_shortcuts.htm

Konu hakkındaki ipucu videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Umut Ata
YazarUmut Ata
SOLIDWORKS Teknik Destek ve Eğitim Sorumlusu
SOLIDWORKS Expert & PDM Administrator

Bir cevap yazın

LinksLinks2