GenelMASTERCAM

Mastercam SU HATTI Takımyolları (Waterline Toolpaths)

878Views

Mastercam SU HATTI Takımyolları (Waterline Toolpaths)

Su Hattı (Sınır çizgileri) takımyolları, takımın kesim (işleme) yüzeyleri boyunca bir dizi profil eğrisinden oluşturulur. Profiller, sabit bir Z miktarı ile ayrılır. Kontur takım yollarına benzerler, ancak daha yumuşak, daha verimli takım hareketi için Mastercam’in yüksek hızlı takım yolu tekniklerini kullanırlar. Tipik olarak finiş (ince) işleme ve yarı finiş frezeleme işlemleri için kullanılırlar.

Mastercam Su hattı takım yolları, açıları 30 ila 90 derece arasında olan KALIP/PARÇA yüzeyleri/formları için en uygunudur. Bunun nedeni geçişler arasındaki mesafenin takım ekseni boyunca ölçülmesidir. Yüzeylerin daha sığ olduğu yerlerde, malzeme tipik olarak verimli bir şekilde kaldırılmayacaktır. Bununla birlikte, takımyolunu sığ veya düz alanlarda ekstra kesimler oluşturacak şekilde yapılandırabilirsiniz.

A part with a waterline toolpath.

Su Hattı (Sınır çizgisi) takımyoluna sahip örnek bir parça.

Kesme geçişlerini yönlendirmek için Kesme Parametreleri sayfasındaki Kesme yöntemi seçeneklerini kullanın. Takım dönme yönü ile aynı yönde (Climb) frezeleme, Konvansiyonel frezeleme veya Zigzag’ı seçebilirsiniz. Zigzag ile her paso bir önceki pasonun tersi yönde işlenir. Kısa bir bağlama hareketi iki ucu yani pasolar arası geçişleri birbirine bağlar.

Su hattı Finiş işlemesi Kontur finiş ile çok benzer, eğer eğimi az formları işlemek gerekirse ilave pasolar eklenebilir, tüm kalıp boyunca bu ilave pasoları işler. Konturda ise sadece eğimi az yerleri ilave pasolarla işler, ancak boşta hareketler yapar.

İşleme Sıralaması (Cut Order) Optimizasyonu:

Optimizasyon yoksa (Derinliğe Göre aktif), Z değerine göre geometri/form nerede olursa olsun hızlı hareket ile farklı yerde de olsa takım oraya gider ve aynı Z seviyelerinde işler. Yukarıdan aşağıya doğru işler. Daha fazla boşta hareketler olur.

Optimizasyon varsa (Optimize aktif), önce bulunduğu adayı, havuzu veya unsuru işler, sonra en yakınındakinden başlayarak diğerlerine geçer. Daha az boşta hareketler olur.

Optimizasyon yoksa (Alttan Yukarı aktif), Z değerine göre geometri/form nerede olursa olsun hızlı hareket ile farklı yerde de olsa takım oraya gider ve aynı Z seviyelerinde işler. Aşağıdan (Tabandan) yukarıya doğru işler. Daha fazla boşta hareketler olur.

Mastercam Su Hattı Takımyolu ile Kalıp işleme örneğini izlemek için;

Diğer blog paylaşımlarımıza aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

 

Detaylı bilgi ve DEMO için SES3000 CNC ‘ye yazabilir veya i arayabilirsiniz.

Dr. Erdal Gamsız
CNC Machine Tools, CAD/CAM, Production Technologies Istanbul Teknik Üniversitesi / Makine Mühendisi

Bir cevap yazın

LinksLinks2