SOLIDWORKSSOLIDWORKS PDM

Ağda Çalışırken Karşılaşılan 5 Sorun – Çözüm SOLIDWORKS PDM

1.07KViews

Birçok şirket firma içindeki dosyaları herkesin erişebileceği bir ağ dosya sistemi oluşturarak çözüm bulmaya çalışıyor. Bu yöntem mühendislik verileri dahil birçok verileri depolamak kolay ve ucuz bir yoldur. Bir Ağ Dosya Sistemi kurmak, şirket çalışanlarına dosya erişimi sağlamanın nispeten basit bir yoludur.

Bununla birlikte, mühendislik verilerinin yönetilmesi söz konusu olduğunda ortaya çıkabilecek birkaç sorun vardır. Bir ağ dosya sistemi kullanmıyorsanız ve bunun yerine Dropbox veya Google Drive gibi bir bulut depolama alanı kullansanız bile, aynı sorunların çoğu hala geçerlidir.

1)  Dosya Bozulması 

 

SORUN : SOLIDWORKS dosyaları gibi mühendislik verilerinin boyutu oldukça büyük olabilir. Dosya ne kadar büyük olursa kaydetmek o kadar uzun sürer. Kaydetme işlemi ne kadar uzun olursa, ağda anlık kesintilerin olma ihtimali o kadar yüksek olur. Ağ bağlantısındaki bu kesinti, dosyanın bozulması nedeniyle kaybedilen işin saatler (veya yedekleme yoksa muhtemelen günler) anlamına gelebilir. Dosya bozulmasının en yaygın nedeni, kaydetme işlemi gerçekleştirilirken dosya akışındaki kesintidir.
ÇÖZÜM: PDM ile her şey yerel olarak yapılır. Bir dosya her açıldığında veya kaydedildiğinde, dosya bilgisayarın sabit sürücüsündeki bir konumda bulunur. Mühendislik ekibinin geri kalanı için dosya değişikliklerinizi gerçekleştirmeye hazır olduğunuzda, yeni dosya sürümünü PDM sunucusuna göndermek için bir dosya girişi gerçekleştirilir. Bu aktarım, dosya içeriği zaten yazıldıktan sonra yapılır, bu nedenle bozulma riski çok daha düşüktür.
2) Yinelenen Kopyalar / Dosyayı Yeniden Kullanma / Dosya Arama

SORUN : Paylaşılan bir ağ konumunda olabilecek en can sıkıcı (ve potansiyel olarak maliyetli) şeylerden biri, hepsi aynı ada ve benzer içeriğe sahip birçok dosya bulmaktır. Bu dosyalarının tümünü açıp dosyada bulunabilecek küçük farklılıkları kontrol etmek ise bambaşka bir iş olarak karşımıza çıkıyor. Dosya gezgininde gösterilen değiştirilmiş tarihe güvenmek ise bir hayli zor. Bu yinelenen dosyaları oluşturmak için ne kadar zaman ve para harcandığı düşünülürse hangi dosyanın işimize yarayacak olan dosya olduğunu bulmak da bir o kadar para ve zaman kaybı anlamına geliyor.

ÇÖZÜM : PDM ile, aynı dosya adına sahip dosyalar oluşturma yeteneğini tamamen engelleyen bir ayar vardır. Kullanıcı, dosyalarının kopyası olduğu konusunda bilgilendirildiğinde, bunu kendisine bildiren yeni bir iletişim kutusu ile yinelenen dosyanın nerede olduğunu görebilirler. Bununla birlikte, PDM’nin arama yetenekleriyle, yinelenen bir dosya oluşturma şansı büyük ölçüde azalacaktır. PDM, bir dosyanın tüm özelliklerini SQL veritabanında depolar, yani bir dosyayı bulmanıza yardımcı olabilecek her şey aranabilir. Dosya gezgininin yavaş aramasına ve sınırlı yeteneklerine elveda diyebilirsiniz. Tüm bunlar, halihazırda yapılmış olan işe daha az zaman harcanmasına yol açacaktır.

3) İzinler / Kontrollü Erişim 

SORUN – Bir Ağ Dosya Sistemi  kurulumu ve aktif dizin ile, okuma veya yazma izinleri gibi dosya izinleri dosya konumuna göre kontrol edilebilir. Genellikle bu, ilk kurulum sırasında veya yeni proje başladığında Bilgi İşlem tarafından yapılır. Bu, izinlerin atanmasını biraz hantal ve yalnızca konumla sınırlı hale getirir.

ÇÖZÜM – PDM, bu işlevselliği mühendislik düzeyine genişletir ve Malzeme Listesi görünürlüğü gibi PDM’nin ek işlevleriyle olağan dosya izinleri üzerinde kontrol sağlar. Yalnızca bir kullanıcının “NEREDE” belirli eylemleri gerçekleştirebileceğini kontrol etmekle kalmaz, aynı zamanda mühendisliğin izlediği önceden tanımlanmış bir iş akışı sürecine dayalı olarak bir kullanıcının dosyaları “NE ZAMAN” görebileceğini veya değiştirebileceğini de kontrol edebilirsiniz. PDM ayrıca, kök düzey klasörleri temiz ve düzenli tutmanıza olanak tanıyan, yapının alt klasörleri için kullanıcılara veya gruplara izinler atayabilen tutarlı klasör yapıları oluşturmak için şablonları kullanılabilir.

4) Dosya Referansları / Dosya Yeniden Adlandırma

SORUN : SOLIDWORKS dosyaları için dosya referansları son derece önemlidir. Daha önce bazı parça dosyalarını yeniden adlandırdıysanız veya taşıdıysanız, bunun neden olabileceği acıyı biliyor olabilirsiniz. Bu hata, hasarı düzeltmeye çalışırken saatlerce sonuçlanabilir.

ÇÖZÜM : PDM ile bu referanslar veri tabanında saklanır. Bunun anlamı şudur ki, bir montaj kasada kontrol edildikten sonra, referansların kasanın içinde nerede bulunduğunu takip eder. Kasa içinde dosyalar taşındığında veya yeniden adlandırıldığında veritabanı güncellenir. Bunun anlamı, montaj açıldığında, montajın referansların nerede olduğunu anlamak için veritabanına bakmasıdır. Bir montaj dosyasını açtığınızda bileşenlerinin yarısının eksik olduğunu gördüğünüz günler geride kaldı diyebiliriz.

5) İş Akışları / Revizyon Yönetimi / Otomatik Görevler

SORUN : Bir ağ depolamayla, değiştirilen dosyalara revizyonları atama sorumluluğu mühendisin üzerindedir. Ayrıca, takip edilmesi gereken bir süreç varsa, mühendis, değişiklikten geçen her dosyanın durumunu takip etmekten sorumludur. Bu, birçok yinelenen dosyanın dosyaların kopyalarını oluşturmasına ve / veya revizyonu sona eklemek için dosyayı yeniden adlandırmasına neden olabilir. Dosyaların revizyonunu takip etmenin yanı sıra, çoğu zaman şirketler, SOLIDWORKS’e erişimi olmayan Mühendislik dışındaki kullanıcılarla paylaşmak üzere çizimin bir PDF sürümünü oluşturur. Bu işlem, mühendislik çalışmaları yapmak için harcayacağınız zamandan çalan ek bir iş olarak karşınıza çıkar.

ÇÖZÜM : PDM ve iş akışı, revizyonların dosyalara ne zaman atandığını kontrol eder. İş akışı, istenilen durumda dosya düzenlenmesi dahil dosyanın görüntülenmesi gibi birçok izinle dosyayı yönetmenize olanak sağlar. Çizimlerin PDF versiyonlarında her revizyondan sonra güncellenmesi gerekir. SOLIDWORKS dosyasının kaydedilebileceği diğer tüm dosya türlerine kaydetme işlemini PDM iş akışı otomatik olarak yapabilir. Dosya dönüştürme işlemleri ve güncelleme için fazladan zaman harcamanıza gerek kalmaz.

Yukarıda sorunlardan herhangi biriyle karşılaştıysanız dosya ve zaman kaybı yaşamışsınız demektir ve bu sorunlar ile tekrar karşılaşma olasılığınız yüksektir.

SOLIDWORKS PDM ile tüm bu sorunlarla başa çıkabilir ve dosya / zaman kaybının önüne geçebilirsiniz.

Umut Ata
YazarUmut Ata
SOLIDWORKS Teknik Destek ve Eğitim Sorumlusu
SOLIDWORKS Expert & PDM Administrator

Bir cevap yazın

LinksLinks2